وبیاکو
0
0

وبلاگ

آموزش ساخت سایدبار سفارشی با المنتور

ساخت سایدبار با المنتور

یکی دیگر از بخش هایی که می تواند در یک سایت وجود داشته باشد، بخش سایدبار یا نوار کناری در المنتور هست که اصولا در برخی از طراحی ها این بخش وجود دارد و کاربرانی که از یک صفحه بازدید می کنند می توانند یک ستون کناری را مشاهده کنند و این ستون کناری می تواند محتوای داینامیکی را به کاربران نمایش دهد. پس ما در این آموزش به ساخت سایدبار در المنتور خواهیم پرداخت.

منظور از سایدبار کدوم بخشه؟

سایدبار که همان به گفته خومون میشه ستون کناری، ستونی هست که در این ستون می تواند هر محتوایی قرار داده شود و این ستون کناری می تواند در صفحه تکی نوشته و یا آرشیو نوشته ها وجود داشته باشد. حتی می تواند بسیار حرفه ای و یا ساده باشد و این طرح بستگی به سایت شما دارد که به چه صورت می خواهید طراحی کنید.

پیشنیازهای آموزش

همانطور که در همه مقالات سعی می کنم از افزونه جانبی برای المنتور استفاده نکنم در این آموزش هم از هیچ افزودنی اضافی استفاده نکردم و کلا این سایدبار در المنتور را می خواهیم فقط با افزونه المنتور و نسخه پرو طراحی و ایجاد کنیم.

بعد از این که افزونه های مورد نیاز را نصب کردید باید آموزش رو شروع کنید و یک سایدبار حرفه ای با المنتور ایجاد کنیم.

مرحله اول : ساخت صفحه تکی نوشته

در اولین مرحله باید صفحه ای را که می خواهیم ساید بار داشته باشد رو با المنتور ویرایش کنیم. در این آموزش من یک صفحه تکی نوشته ایجاد می کنم.

برای این کار به منوی پیشخوان وردپرس > قالب ها > قالب های ذخیره شده بیاید.

قالب های ذخیره شده المنتور
قالب های ذخیره شده المنتور

سپس در صفحه بار شده بر روی دکمه افزودن جدید کلیک کنید.

ساخت صفحه تکی برای سایدبار
ساخت صفحه تکی برای سایدبار

در صفحه باز شده تنظیمات را همانند تصویر بالا انجام دهید و سپس در آخر با کلیک روی دکمه ایجاد قالب به ویرایشگر المنتور هدایت می شود.

سپس در صفحه باز شده یک ردیف 2 ستونه ایجاد می کنم و طول ستون سمت راست در تنظیمات را برابر %30 قرار می دهم.

تنظیم اندازه ستون سایدبار
تنظیم اندازه ستون سایدبار

الان شما باید یک ردیف 2 ستونه در صفحه داشته باشید که یکی برای محتوای نوشته و یکی برای ستون کناری یا سایدبار.

مرحله دوم : ساخت بخش محتوای صفحه تکی

در این مرحله باید محتوای صفحه تکی نوشته را ایجاد کنیم. برای این منظور باید از ویجت های سمت راست که المنتور در اختیار شما قرار داده استفاده کنید.

[irinfobox]در این آموزش به صورت آزمایشی من از چند ویجت استفاده کردم که در تصویر زیر می توانید این ویجت ها را مشاهده کنید و در صفحه خود استفاده کنید.[/irinfobox]

ویجت های صفحه تکی برای سایدبار
ویجت های صفحه تکی برای سایدبار

باید در آخر بخشی همانند تصویر زیر را داشته باشید :

صفحه تکی در آخر کار
صفحه تکی در آخر کار

تا این مرحله ما باید یک صفحه تکی ایجاد کرده باشیم و بتوانیم محتوای نوشته ها را نمایش دهیم و در آخر یک صفحه تکی همانند تصویر بالا داشته باشیم.

مرحله سوم : ساخت محتوای سایدبار با المنتور

نوبت به این می رسد که محتوای سایدبار را در المنتور طراحی کنیم. برای این منظور می توانید از همه ویجت ها در المنتور استفاده کنید.

ویجت های مورد نظر خود را در ستونی که عرض را 30 قرار دادیم قرار دهید و تنظیمات هر ویجت را انجام دهید. در این آموزش از ویجت هایی استفاده کردیم که در تصویر زیر می توانید مشاهده کنید .

ویجت های سایدبار در صفحه
ویجت های سایدبار در صفحه

اگر در تصویر بالا دقت کنید از 3 ویجت استفاده کردیم و در زیر این 3 ویجت را می توانید مشاهده کنید :

  • ویجت فرم جستجو
  • ویجت فهرست مطالب
  • ویجت پست ها

[irnot title=”توجه کنید”]دقت داشته باشید که چون هدف فقط آموزش بود زیاد بر روی سایدبار طراحی شده در المنتور مانور ندادیم و شما به راحتی می توانید از ویجت های دیگر با استایل ها متفاوت در این سایدبار استفاده کنید.[/irnot]

حالا می توانید شما هم از همه ویجت ها استفاده کنید و سایدبار سفارشی خود را ایجاد کنید. هیچ محدودیتی در استفاده از ویجت ها ندارید چون این سایدبار در صفحه تکی شما نمایش داده می شود و شامل هیچ محدودیتی نیست.

طراحی کامل سایدبار در افزونه المنتور
طراحی کامل سایدبار در افزونه المنتور

در تصویر بالا یک سایدبار کاملا ساده طراحی کردم و شما هم می توانید هر نوع سایدباری خواستید طراحی کنید و انگار دارید یک صفحه با المنتور طراحی می کنید و اصلا نیازی نیست که کار خاصی انجام دهید.

[irirelated]آموزش رفع کامل خطای لودینگ در المنتور[/irirelated]

مرحله چهارم : انتشار صفحه و سایدبار ساخته شده

در آخرین مرحله هم باید سایدبار و یا صفحه ای که طراحی کردیم را منتشر کنید و همه صفحات تکی پست ها با همین استایا و ساختار طراحی شده نمایش داده شوند.

ابتدا بر روی دکمه انتشار در انتهای ویرایشگر المنتور کلیک کنید :

انتشار فوتر ساخته شده
انتشار فوتر ساخته شده

سپس یک صفحه به صورت پاپ آپ برای شما باز می شود که همانند تصویر زیر هست :

منتشر کردن سایدبار ساخته شده
منتشر کردن سایدبار ساخته شده

سپس موارد را باید همانند تصویر بالا انتخاب کنید و در انتها بر روی دکمه ذخیره و بستن کلیک کنید تا صفحه ما منتشر و آماده استفاده در سایت شود. یعنی الان هر صفحه تکی نوشته را که در سایت باز کنید باید ساید بار ما در این صفحه با استایلی که ما دادیم نمایش داده شود.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره تلفنی رایگان

در خدمت شما هستیم!

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.